Patron

Gimnazjum w Miłomłynie powstało w roku 1999. Początkowo tworzyło zespół  wraz ze szkołą podstawową. Od 2001 roku funkcjonuje jako samodzielna placówka. Początkowo nie mieliśmy imienia. Postanowiliśmy więc wybrać patrona. Było wiele propozycji – Jan Paweł II, Waldemar Milewicz, Maria Zientara – Malewska, święty Wojciech, Georg Jakub Stenke, Konstanty Ildefons Gałczyński... Wielu z nich łączy miejsce, w którym żyli i działali, ziemia, której poświęcili swoje życie. Zdecydowaliśmy, że nasze gimnazjum będzie nosiło imię Ziemi Mazurskiej.
     Jest to bardzo szeroka nazwa i kryje się pod nią bardzo wiele. Ziemia Mazurska to miejsce, w którym przyszło nam żyć, piękne krajobrazy, jeziora, lasy, wsie i miasteczka. To tradycja, historia, a także współczesność. Jednak  Ziemia Mazurska to przede wszystkim ludzie związani z naszym regionem – wybitni poeci, pisarze, budowniczowie, działacze społeczni, bojownicy o polskość tych ziem, ale też zwykli mieszkańcy, którzy tworzyli historię i kształtują współczesność.
Chcielibyśmy, by nasi uczniowie znali swoją małą ojczyznę, potrafili ją cenić i umieli być dumni z tego, że przyszło im mieszkać właśnie tu, na Mazurach.
     Obchodzone 31 maja Święto Szkoły stało się naszą tradycją. Co roku staramy się, by miało ciekawą tematykę  i uroczystą oprawę.
Pierwsza uroczystość była związana z programem „Szkoła z klasą”.
Rok później bawiliśmy się pod hasłem „Zdrowy styl życia”.
W 2005 zaprezentowaliśmy na scenie najważniejsze wydarzenia z historii Miłomłyna w przedstawieniu pt. „Miłomłyńskie retrospekcje”.
Szczególnie uroczysty charakter miało Święto Szkoły 31 maja 2006 roku. Tego dnia  nasza szkoła otrzymała imię Ziemi Mazurskiej i sztandar.
W roku 2007 dokonaliśmy uroczystego otwarcia izby mazurskiej. Pomysł zorganizowania takiego miejsca zrodził się w związku z imieniem, jakie nosi nasza szkoła.
      Na terenach, na których się znajdujemy, nie ma właściwie rdzennych mieszkańców. Jako uczniowie szkoły imienia Ziemi Mazurskiej próbujemy odtworzyć tradycje i realia życia ludzi mieszkających tu przed laty. Chcemy ocalić je od zapomnienia.
      W izbie regionalnej zgromadziliśmy stare meble, narzędzia rolnicze, sprzęty gospodarstwa domowego. Przez ostatnie kilka miesięcy grupa uczniów pod opieką nauczycieli pracowała nad ich renowacją.
Wszystkie eksponaty to dary lub depozyty ofiarowane bądź wypożyczone przez mieszkańców Miłomłyna i okolicznych miejscowości.