Nawigacja

Z życia szkoły

2013/2014

ROK SZKOLNY 2013/2014

 

„KTO CZYTA, ŻYJE WIELOKROTNIE…”

Święta szkoły obchodzone corocznie od początku istnienia Publicznego Gimnazjum im. Ziemi Mazurskiej miały różnorodną tematykę. Najczęściej łączyła się ona z imieniem szkoły – Ziemią Mazurską. Hasło tegorocznego święta -  „Kto czyta, żyje wielokrotnie…” - nierozerwalnie związane jest z nauką i wykształceniem. 30 maja 2014 r. świętowaliśmy dzień książek, czytelników i czytania.

      650 lat temu - w dokumencie z 12 maja 1364 roku - król Kazimierz Wielki powołał do życia Akademię Krakowską i wymienił zawód stacjonariusza- osoby, która była odpowiedzialna za wytwarzanie ksiąg (czyli ręczne przepisywanie), ich sprzedaż oraz udostępnianie czytelnikom w bibliotece. Dzisiaj „wytwarzaniem” ksiąg zajmują się wydawcy i drukarze, sprzedażą księgarze, a wypożyczaniem bibliotekarze. I to właśnie organizacje zrzeszające bibliotekarzy, księgarzy, wydawców i drukarzy postanowiły, że rok 2014 będzie Rokiem Czytelnika.

Badania wykazują, że ponad 60% Polaków nie czyta książek. Statystyki te nie dotyczą jednak naszego gimnazjum. U nas książki są popularne. Wielu uczniów czyta bardzo dużo. Chcielibyśmy zachęcić wszystkich do czytania.

Gimnazjaliści zrobili to na swój sposób. Pod kierunkiem pani Beaty Klechy przygotowali ciekawe dekoracje. Na korytarzach, w klasach i w sali gimnastycznej oglądać można było wykonane przez nich okładki książek oraz ciekawe powiedzenia o książkach – wszystko w formacie XXL.

Zostały też zaprezentowane filmiki zachęcające w języku angielskim do czytania. Nagrali je nasi uczniowie oraz gimnazjaliści ze Sparty w Grecji. Obie szkoły współpracują ze sobą w ramach projektu e-Twining. Z naszej strony opiekunem uczniów jest pan Michał Siwkowski.

Ponieważ w tym roku obchodzimy 15-lecie istnienia gimnazjum, uczniowie z grupy informatycznej z projektu „Gimnazjum nowych horyzontów” pod opieką pani Małgorzaty Joniec przygotowali prezentację zdjęć opowiadających historię szkoły. Rodzice, goście, pracownicy i uczniowie oglądali ją z nutką nostalgii.

Grupa teatralna (również z „Gimnazjum nowych horyzontów”) z pod kierunkiem pani Małgorzaty Kowalczyk przygotowała przedstawienie „Królewna Śnieżka” ( królewna była piękna, królowa zawistna, wiedźma straszna, myśliwy przygnębiony, a krasnoludki szalone). Widzowie byli rozbawieni i wzruszeni. Przedstawienie podobało się tak bardzo, że zostaliśmy poproszeni o pokazanie go uczniom szkół podstawowych z terenu gminy Miłomłyn.

Jednak najwięcej entuzjazmu wzbudziły cosplaye (czyli przebieranie się za postaci z gier, filmów i książek). Gimnazjaliści postanowili w ten właśnie sposób zaprezentować najciekawsze książki. Z pomocą pani Doroty Wawrowskiej przygotowali kostiumy, muzykę oraz teksty i wcielili się w rolę swych ulubionych bohaterów. Reklamowali serię „Zwiadowcy” J. Flanagana” (kl. Ia), „Jak Wojtek został strażakiem” (Ia), „Assassin”s Cred” O. Bowdena (kl. II a i II b), „Igrzyska śmierci” S. Collins (III b) i „Hobbita” J. Tolkiena (III a). Wychodzącym na scenę uczniom towarzyszyły salwy śmiechu. Szczególnie rozbawiły publiczność brzuchate i kudłate krasnoludy z III a.

Działania, które podjęli uczniowie i nauczyciele naszego gimnazjum, pokazują, że czytanie książek jest zajęciem ciekawym i inspirującym. To nieprawda, że w dobie komputerów i telewizji jest czymś odchodzącym do lamusa. U nas książki są wciąż popularne.

Dorota Wawrowska

   

GALERIA

 

POMOC KOLEŻEŃSKA

Czerwiec to czas gorący dla większości uczniów. Młodzież stara się o uzyskanie jak najwyższych ocen z poszczególnych przedmiotów. Samorząd Uczniowski w Publicznym Gimnazjum im. Ziemi Mazurskiej w Miłomłynie podjął się wyzwania, jakie stanowi pomoc koleżeńska. Przez ostatnie dwa tygodnie najzdolniejsi uczniowie (Bednarska Marcelina, Lisowska Anna, Olkowski Paweł, Trojakowska Wiktoria, Załęska Joanna - uczniowie klas trzecich) byli gotowi do udzielania pomocy w nauce swoim młodszym kolegom i koleżankom. Zainteresowaniem cieszyła się pomoc udzielana głównie z matematyki, chemii, fizyki, j. angielskiego i języka polskiego. Luźna atmosfera zachowana w relacjach koleżeńskich pozwoliła na swobodne przyswojenie wiedzy z różnych przedmiotów. Warto zauważyć, że takie zajęcia przynoszą korzyści zarówno, korzystającym z nauki, jak i uczniom udzielającym pomocy koleżeńskiej. Merytorycznego i organizacyjnego wsparcia udzielała mgr Alina Król - nauczyciel języka polskiego i opiekun Samorządu Uczniowskiego.

 

Alina Król

   

 

 

BIEGI ULICZNE IM. KS. KOWALEWSKIEGO

Po raz kolejny 26 maja 2014r. w Miłomłynie odbyły się biegi uliczne im. ks. Kowalewskiego. Uczniowie naszego gimnazjum biegli na dystansie ok. 4 km. Start odbył się na rynku i był wspólny dla dziewcząt i chłopców. Klasyfikacja  była prowadzona oddzielnie dla poszczególnych klas gimnazjum. Każda pierwsza trójka otrzymała medale i talony na zakupy w sklepie sportowym. Miejsca od 4-6 otrzymała pamiątkowe dyplomy. Klasyfikacja medalowa:

DZIECZĘTA

KLASA I

1m- Daria Łukasik

2m- Patrycja Legęza

3m- Weronika Sawka

 

KLASA II

1m- Karolina Szawrczak

2m- Agata Kapczyńska

3m- Julita Kłodnicka

 

KLASA III

1m- Klaudia Bark

2m- Natalia kowalczyk

3m- Wiktoria Trojakowska

 

CHŁOPCY

KLASA I

1m-Marcin Kuberski

2m- Mateusz Kurowski

3m- Damian Homenda

 

KLASA II

1m- Kamil Czajkowski

2m- Michał Zwaliński

3m- Patryk Lis

 

KLASA III

1m- Dominik Szostek

2m- Maciej Szajdek

3m- Jakub Roman

  

Wszystkim uczestnikom miłomłyńskich biegów ulicznych życzymy dalszych sukcesów.

Michał Paczkowski

 

GALERIA

 

SAMORZĄD UCZNIOWSKI GIMNAZJUM W MIŁOMŁYNIE
PRZEPROWADZIŁ AKCJĘ CHARYTATYWNĄ

Samorząd Uczniowski Publicznym Gimnazjum im. Ziemi Mazurskiej w Miłomłynie zorganizował akcję charytatywną na rzecz osób korzystających z pomocy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Miłomłynie. W dniach od 6 do 9 maja zbierane były zabawki oraz odzież, które 9 maja zostały przekazane kierownikowi Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Miłomłynie. Przewodnicząca SU - Wiktoria Trojakowska razem z Oliwią Brudzińską - zastępcą przewodniczącego, Agatą Kapczyńską - skarbnikiem, Aleksandrą Kucińską - sekretarzem odebrała od kierownika podziękowania za inicjatywę, wkład i zaangażowanie w zbiórkę dla całej społeczności uczniowskiej. Zebrane rzeczy za pośrednictwem pracowników GOPS-u przekazane zostały najbardziej potrzebującym rodzinom z terenu gminy Miłomłyn. Nad prawidłowością przebiegu akcji charytatywnej czuwała opiekunka Samorządu Uczniowskiego - mgr Alina Król.

Wiktoria Trojakowska

   

 

 

KONKURS RECYTATORSKI

Uczennica kl. II b Kamila Załęska zajęła I miejsce w Gminnym Konkursie Recytatorskim i  reprezentowała naszą szkołę w Konkursie Poezji Dziecięcej w Ostródzie dn. 07.05.2014.

Uczennicę do konkursu przygotowała mgr Alina Król - nauczyciel języka polskiego.

Alina Król

 

 

 

 

PROGRAM PROFILAKTYCZNY „TRZYMAJ FORMĘ”

W Publicznym Gimnazjum im. Ziemi Mazurskiej w Miłomłynie podsumowano program profilaktyczny „Trzymaj formę”.

Dnia 15.04.2014r. młodzież i nauczyciele spotkali się w sali gimnastycznej szkoły, aby podsumować coroczny program profilaktyczny „Trzymaj formę”. Projekt składał się z dwóch etapów i podzielony był na trzy bloki tematyczne:

1.Zdrowy styl życia

2.Życie bez nałogów

3.Ruch w życiu człowieka.

W pierwszym etapie uczniowie – przedstawiciele poszczególnych klas – wybrali  sobie blok tematyczny, wymyślili hasło i wykonali plakat. Wszystkie prace wyeksponowane zostały na korytarzu szkoły, aby promować zdrowy styl życia i przestrzegać przed zagrożeniami.

W drugim etapie odbył się konkurs sprawdzający wiedzę. Uczniowie wykazali się dużą znajomością zagadnień związanych ze zdrowym stylem życia, zagrożeniami, z jakimi spotykają się młodzi ludzie, ekologią oraz wiedzą z udzielania pierwszej pomocy. Najlepszym okazał się Michał Dąbrowski z klasy IIA, drugie miejsce zajęła Zofia Wójcik z klasy IA a trzecie - Emilia Kopijewska z klasy IB.

Projekt „Trzymaj formę” rozwijał kreatywność uczniów – musieli oni samodzielnie zaprojektować plakaty, których tematyka zawierała treści z wcześniej podanych bloków tematycznych. Młodzież miała okazję wykazać się swoimi pomysłami, umiejętnościami i talentem. W czasie apelu każdy przedstawiciel klasy podzielił się swoją wiedzą z resztą młodzieży, przedstawiając najważniejsze wiadomości z zakresu zdrowego stylu życia, życia bez nałogów oraz roli ruchu w życiu człowieka.

W czasie realizacji programu nawiązaliśmy współpracę z Gminną Komisją ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Miłomłynie, która była fundatorem nagród.

 

                                                                                  Koordynator projektu

                                                                                  Jadwiga Rutkowska

 

                                                                                  Nauczyciel wspomagający

                                                                                  Elżbieta Malinowska

        

   

 

 

RYSUNKI OLI IWIN

W kwietniu w Publicznym Gimnazjum im. Ziemi Mazurskiej w Miłomłyniemożna było oglądać rysunki Aleksandry Iwin, uczennicy klasy III b. Ola jest osobą pogodną i miłą. Lubi czytać książki, szczególnie literaturę fantasy. Fascynują ją kraje azjatyckie - i ich kultura i sztuka. Stąd wziął się pseudonim, którym podpisuje swoje prace - Yumiko (japońskie imię oznaczające owoc, dziecko). Jak sama mówi, rysuje od zawsze, ale tak intensywniej od dwu lat. "Zaczęłam rysować tak dla siebie, żeby zapełnić wolny czas i nie siedzieć bezmyślnie przed telewizorem". Zachęca ją do tego wujek, który jest jubilerem. Zapytana o to, czy wiąże swoją przyszłość z rysunkiem, odpowiada: "Nie wiem, jak będę rysowała, na razie to jest bardziej moje hobby, a jeśli na prawdę uda mi się dostać na ASP, to będzie naprawdę wielki sukces". Wszyscy życzymy Oli realizacji planów i zachęcamy do oglądania jej prac.

Ewelina Ziółkowska

   

 

 

„W PEWNEJ NORZE ZIEMNEJ MIESZKAŁ SOBIE PEWIEN HOBBIT…”

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ CZYTANIA TOLKIENA

Dzień Czytania Tolkiena został zorganizowany przez Międzynarodowe Towarzystwo Tolkienowskie, aby popularyzować dzieła Tolkiena. Jego najsłynniejsze to „Hobbit, czyli tam i z powrotem” oraz trylogia „Władca pierścieni”. Z tej okazji jest organizowanych wiele imprez. Zaliczają się do nich publiczne odczyty fragmentów książek pisarza, spotkania fanów jego twórczości, festiwale i maratony filmowe. Sama data nie była od początku pewna. Możliwy był 3 stycznia (dzień urodzin Tolkiena), 22 września (dzień urodzin Bilba i Froda). Jednak ostateczna decyzja padła na 25 marca. To właśnie tego dnia Sauron został pokonany, a jedyny pierścień zniszczono. Twórczość tolkiena jest ostatni bardzo popularna dzięki ekranizacji „Władcy pierścieni” i „Hobbita” w reżyserii Petera Jacksona.

W tym roku w naszej szkole uczciliśmy ten dzień biorąc udział w różnych konkursach związanych z tematyką „Hobbita”. Uczniowie mogli sprawdzić swoją znajomość treści, narysować ilustrację lub przebrać się za jednego z bohaterów. W klasach pierwszych najlepszym znawcą książki okazał się Mieszko Leśniak, w drugich - Agata Kapczyńska, a w trzecich - Paweł Olkowski. Najciekawsze ilustracje narysowały: Ola Iwin, Ania Lisowska, Natalia Kowalczyk, Wiktoria Adamczyk i Marcelina Bednarska.

W bibliotece można było posłuchać fragmentów książki czytanych przez uczniów uczestniczących w projekcie „Gimnazjum nowych horyzontów”. Wybraliśmy tę książkę, ponieważ w tym roku obchodzimy 77 rocznicę jej pierwszej publikacji. I to od niej wszystko się zaczęło…

 

Karol Kowalczyk

   

 

 

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

Z okazji Pierwszego Dnia Wiosny 21 marca SU zorganizował imprezę, która odbyła się na dużej sali gimnastycznej. Impreza rozpoczęła się przedstawieniem pt. "Carpe Diem" przygotowanym przez uczniów uczestniczących w projekcie teatralnym. Następnie siedem konkurencji poprowadziły uczennice: 1 z 10- Wiktoria Trojakowska, Mam talent -Aleksandra Kucińska, żonglerki piłką - Oliwia Brudzińska, "Jak najwięcej ubrań" - Agata Kapczyńska, wierszyki o nauczycielach - Aleksandra Kucińska, rozpoznanie uczniów przez wychowawców - Oliwia Brudzińska, hula-hop - Agata Kapczyńska.

Udział wzięli uczniowie oraz wychowawcy. Całą imprezę poprowadziła przewodnicząca SU- Wiktoria Trojakowska. Konkurencje oceniało jury w składzie: pani Alina Król, pani Elżbieta Malinowska i pani Jadwiga Rutkowska oraz społeczność uczniowska. Pierwsze miejsce zajęła klasa III A, drugie II A i trzecie I A. Nagrodą za poszczególne miejsce były kolejno: tydzień bez mundurków, trzy dni bez mundurków i dwa dni bez mundurków.

Samorząd Uczniowski

 

 

GALERIA

 

CARPE DIEM

W pierwszym dniu wiosny zaproponowaliśmy uczniom alternatywny sposób spędzenia czasu. Uczniowie, którzy biorą udział w projekcie Gimnazjum nowych horyzontów zajęcia teatralne z elementami socjoterapii pod opieką M. Kowalczyk,  przygotowali spektakl pod tytułem Carpe diem. Jest to obraz współczesnej młodzieży, która rozwiązuje swoje problemy używając narkotyków. Widz obserwuje relacje między młodymi  ludźmi i negatywne skutki uzależnienia.

 

Małgorzata Kowalczyk

   

GALERIA

 

TRZECIOKLASIŚCI GIMNAZJUM W MIŁOMŁYNIE NA TARGACH EDUKACYJNYCH POWIATU OSTRÓDZKIEGO 2014

   Już niebawem trzecioklasiści naszego Gimnazjum będą musieli podjąć decyzję o wyborze dalszej drogi kształcenia. Czy będzie to szkoła ucząca konkretnego zawodu? A może szkoła ogólnokształcąca? Szkoła średnia czy też dająca wykształcenie zasadnicze zawodowe?

   By znaleźć odpowiedzi na te pytania, 17 marca 2014 r. uczniowie klas trzecich Publicznego Gimnazjum w Miłomłynie pojechali wraz z opiekunami do Centrum Użyteczności Publicznej w Ostródzie gdzie odbyły się Targi Edukacyjne Szkół Ponadgimnazjalnych zorganizowane przez Ostródzkie Starostwo Powiatowe.

   Na stoiskach poszczególnych szkół ponadgimnazjalnych dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie - często nasi absolwenci - przedstawiali oferty edukacyjne swoich szkół, prezentowali ich mocne strony, możliwości udziału w projektach edukacyjnych i zajęciach pozalekcyjnych oraz szanse odbywania zagranicznych praktyk zawodowych. Wiele ze szkół przygotowało materiały promocyjne, a na stoiskach udostępniało ulotki i foldery informujące o działalności swojej placówki, typach dostępnych szkół, zawodach oraz zasadach rekrutacji do klas pierwszych w roku szkolnym 2014/2015. Nasi uczniowie mieli też szanse odbyć bezpośrednie rozmowy z przedstawicielami szkół i ich uczniami. Była też możliwość uzyskania fachowej porady w indywidualnym spotkaniu z doradcą zawodowym.

    Mamy nadzieję, że udział naszej młodzieży w targach edukacyjnych zaowocuje świadomym planowaniem własnej kariery zawodowej i trafnym wyborem kolejnego szczebla kształcenia.

 

Krzysztof Biegański

 

WALENTYNKI

14 lutego Samorząd Uczniowski zorganizował pocztę walentynkową. Wszyscy uczniowie mieli możliwość wysłania walentynki dla ukochanej osoby. Gdy wszystkie walentynki zostały zebrane, SU wręczał je adresatom na godzinie wychowawczej. Z okazji Dnia Zakochanych odbyła się również dyskoteka szkolna (13.02.2014).  Wszyscy uczniowie się bardzo dobrze bawili. Nie zabrakło wspaniałej muzyki oraz chętnych do tańca.

Samorząd Uczniowski

 

 

 

BEZPIECZEŃSTWO W INTERNECIE

Każdy użytkownik Internetu, telefonu komórkowego, nawigacji satelitarnej, karty bankomatowej i wielu innych pamięta o: 

Możliwość publikowania własnych treści w Internecie – swobodny dostęp do kanału dystrybucji o potencjalnie ogromnym zasięgu – to jedna z najbardziej przełomowych właściwości tego medium.

Trzeba jednak pamiętać, że ślady w sieci – zostawiane świadomie, np. w postaci wpisów, ale też nieświadomie, po prostu podczas odwiedzania stron internetowych - to cenne dane, z których korzystają choćby poszukujący informacji na temat naszego życia prywatnego reklamodawcy. Udostępnianie takich danych to kwestia indywidualnych decyzji – może być traktowane jako transakcja wymieniania informacji np. za dostęp do darmowej usługi. Powinna być to jednak decyzja świadoma. Aby tak było, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

- wszystko, co trafia do Internetu, w praktyce jest niemożliwe do usunięcia – nawet po wykasowaniu z jednego serwisu, będzie dostępne poprzez automatycznie wykonywane archiwalne kopie, nie wspominając o kopiach wykonanych przez innych internautów. Warto więc zastanowić się, czy chcemy, aby zamieszczane w sieci materiały oglądała rodzina lub przyszły szef;

- należy zawsze czytać regulaminy serwisów, z których korzystamy – zwracając szczególną uwagę, na co wyrażamy zgodę i co właściciel serwisu będzie mógł robić z gromadzonymi przez siebie danymi;

- w serwisach społecznościowych kluczową kwestią są ustawienia prywatności – warto ograniczać widoczność informacji na swój temat i nie pokazywać ich wszystkim internautom, a jedynie np. wybrany znajomym. Warto też kontrolować ustawienia prywatności w programach, z których korzystamy – np. w przeglądarce internetowej;

- korzystając z usług geolokacyjnych należy mieć świadomość, że dane o miejscu naszego pobytu mogą być widoczne nie tylko dla grupy przyjaciół, ale też dla innych osób;

- anonimowość w Internecie jest fikcją – nawet jeśli nie podajemy danych na swój temat, możemy zostać bardzo łatwo zidentyfikowani. Internet to nie tylko wolność, ale również związana z nią odpowiedzialność.

- Być dyskretnym. Informacje, które publikujesz, stają się publiczne i widoczne dla wszystkich. Nie wstawiajcie informacji lub obrazków, których nie chcesz udostępniać całemu światu. Uważaj – mogą zostać przekazane dalej!

- Zachowaj prywatność. Nigdy nie udostępniaj haseł lub podpowiedzi do nich.

- Zachowaj dystans. Nie organizuj spotkań z przypadkowymi osobami poznanymi w sieci. Jeśli już musisz, spotykaj się wyłącznie w bezpiecznych i publicznych miejscach, powiadom kogoś o swoich planach i przyprowadź ze sobą znajomego. Jeśli nie jesteś pełnoletni, poproś rodziców lub opiekunów o pozwolenie i weź ich ze sobą.

                                                Patryk Laskowski i Paweł Olkowski

 

 

Źródła:

http://www.ea.com/pl/1/bezpieczenstwo-w-sieci

 

SZKOLENIE Z PRAWA AUTORSKIEGO

Dnia 17.01.2014r. p. Wojciech Januszkiewicz przeprowadził szkolenie z prawa autorskiego w klasie Ib oraz klasach III naszego gimnazjum. Zaproszony gość opowiadał uczniom czego należy przestrzegać korzystając z zasobów Internetu. Mówił o tym, co jest dozwolone, a co kategorycznie zabronione i skąd to wiadomo. Uczniowie byli bardzo zainteresowani tematem, zadawali dużo pytań, na które uzyskiwali wyczerpujące odpowiedzi.

 

Małgorzata Joniec

 

 

 

GALERIA

 

WOŚP

W piątek 10 stycznia w naszej szkole wystawiono jasełka. Zostały zorganizowane przez panie Dorotę Wawrowską, Małgorzatę Kowalczyk i Beatę Klechę. W przedstawieniu wzięli udział uczniowie uczęszczający na projekt ,,Gimnazjum nowych horyzontów” z grup: teatralno- radiowej oraz plastycznej. Odbyło się to na dużej Sali gimnastycznej, była tam także podstawówka. Dlatego siedzieliśmy na podłodze. Podstawówka także przedstawiła swoją inscenizację. Myślę że przedstawienie bardzo się wszystkim podobało. W szczególności moment gdy policjant wjeżdża na czymś co przypomina skuter a trochę hulajnogę. Były także pacynki kołyszące się w rytm kolędy. Muzyka i kostiumy były po prostu perfekcyjne. Można zatem rzec że przedstawienie odniosło całkiem spory sukces. Aktorzy i organizatorzy wykonali kawał dobrej roboty. To wszystko było przygotowane w ramach szkolnego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pomysłodawcą tej akcji jest Jerzy Owsiak. To już po raz 22 przewodniczył zbiórce pieniędzy na specjalistyczny sprzęt dla szpitali.

 

 

   

GALERIA

 

JASEŁKA

Dnia 20.12.2013r. w kościele Świętego Bartłomieja uczniowie gimnazjum pod opieką ks. Waldemara Prange przygotowali przedstawienie z okazji Jasełek. Montaż słowno - muzyczny był przedstawiony uczniom całego gimnazjum i wprowadził oglądających w świateczny, ale pełen zadumi i refleksji nastrój.

Małgorzata Joniec

 

   

GALERIA

 

POMOC SCHRONISKU DLA ZWIERZĄT

W listopadzie i grudniu, uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Ziemi Mazurskiej już po raz drugi przeprowadzili zbiórkę rzeczy na schronisko w Ostródzie. Uczniowie zbierali stare koce, kołdry, ręczniki, smycze, kagańce i wszystko, co mogli udostępnić. Dnia 20 stycznia, przeprowadzono również sprzedaż ciasta. Za zebrane pieniądze zakupiono 40 kilogramów karmy. Szczególne podziękowania należą się uczennicom klas III B oraz IIB: Iwin Aleksandrze, Kapczyńskiej Agacie, Kucińskiej Aleksandrze, Kurowskiej Wiktorii oraz Trojakowskiej Wiktorii. Za udział w zbiórce i sprzedaży ciasta serdecznie dziękujemy.

Michał Siwkowski

 

  

GALERIA

 

WYCIECZKA DO JPWSTK W GDAŃSKU

Dnia 23.11.2013r. grupa informatyczna z projektu gimnazjalnego „Gimnazjum nowych horyzontów” pod opieką p. Małgorzaty Joniec pojechała na wycieczkę do Japońsko-Polskiej Wyższej Szkoły Technologii Informatycznej. Dziekan tej szkoły oprowadził uczniów po uczelni, pokazał różnego typu pracownie i opowiedział jak studenci pracują na warsztatach. Mieliśmy również okazję uczestniczyć na zajęciach ze studentami z montażu reklamy o swoim mieście. Oglądaliśmy liczne prace wykonane przez uczniów tej uczelni bardzo różnymi metodami i technikami. Wycieczka była bardzo owocna i pełna wrażeń.

Małgorzata Joniec

 

   

GALERIA

 

FILM INKA

Dnia 8.11.2013r. klasy III gimnazjum pod opieką wychowawczyń p. Beaty Klechy i p. Małgorzaty Joniec pojechali do Łukty na film pt. „Inka”. Film ten był emitowany z okazji Święta Niepodległości. Po filmie uczniowie obejrzeli przedstawienie z okazji tego święta przygotowane przez ich rówieśników z innego gimnazjum. Wyprawa była bardzo bogata w doznania historyczne, a film swoją treścią poruszył wszystkich oglądających.

Małgorzata Joniec

 

   

GALERIA

 

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada to szczególny dzień dla naszego narodu. Dzień, w którym Polska odzyskała niepodległość po 123 latach niewoli. W tym roku świętowaliśmy 95 rocznicę uwolnienia się od zaborców: Rosji, Austrii i Prus.

         15 sierpnia 2013 roku na rynku w Miłomłynie został oficjalnie odsłonięty obelisk ku czci poległych żołnierzy.

            8 listopada świętowaliśmy ten wyjątkowy dzień. Uroczystość miał odbyć się na rynku przy pomniku, lecz z powodu niesprzyjającej pogody całe przedstawienie, które przygotowali uczniowie naszej szkoły i szkoły podstawowej, zostało pokazane w sali gimnastycznej w gimnazjum. W przedstawieniu gościnnie wraz z uczniami wystąpił zespół MOZAIKA. Wśród zaproszonych gości byli burmistrz p.Stanisław Siwkowski i wicestarosta powiatu ostródzkiego p. Stanisław Brzozowski.

         Cała uroczystość udała się. Część artystyczna wszystkim się podobała, zaproszeni goście byli zachwyceni.

Uczniowie z grupy dziennikarsko-informatycznej

 

   

GALERIA

 

OTRZĘSINY W MIŁOMŁYŃSKIM GIMNAZJUM

 25 października 2013 roku w Publicznym Gimnazjum im. Ziemi Mazurskiej w Miłomłynie odbyły się otrzęsiny klas I. Konkurencje przygotowywała klasa III b pod okiem wychowawcy – pani Małgorzaty Joniec. I a miała się przebrać za koty, a I b - za myszy. Bardzo ciekawie zaprezentowała się kl. I b – wszyscy uczniowie i wychowawczyni mieli piękne, kolorowe uszy. Uczniowie rywalizowali w 8 konkurencjach. Najciekawsza z nich to ubieranie wychowawcy. Dostępne do tego materiały to papierowe ręczniki i taśma klejąca. Dla pani Kowalczyk, wychowawczyni klasy b, było to bolesne przeżycie, ponieważ ubierający ją uczniowie przykleili nakrycie głowy taśmą klejącą  bezpośrednio do włosów. Najwięcej śmiechu dostarczyła konkurencja, w której trzeba było zjeść jabłko zawieszone na sznurku. Dodajmy, że uczestnicy mieli związane ręce. Najszybciej z zadaniem poradził sobie Jakub Antoszewski z kl. I a. W trakcie całej imprezy wszyscy doskonale się bawili.  Klasa I a dostała dodatkowe punkty za wspaniały, porywający doping, jednak to klasa b wygrała. Rywalizacja była tak wyrównana, że o zwycięstwie zadecydowała dogrywka.

Zosia Wójcik i Ewelina Ziółkowska z kl. I a

Gimnazjum w Miłomłynie

GALERIA

 

GIMNAZJALIŚCI W TEATRZE W ELBLĄGU

24 października niemal wszyscy uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Ziemi Mazurskiej w Miłomłynie pojechali do Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu na spektakl „Romeo i Julia” Williama Shakespeare’a. Był to jeden z pokazów przedpremierowych. Sztuka została wyreżyserowana przez Mirosława Siedlera. W rolę Romea wcielił się Piotr Boratyński, a Julię zagrała Natalia Jakubowska. Przedstawienie trwało około 3 godzin (włącznie z dziesięciominutową przerwą). Mimo to spektakl w ogóle się nie dłużył. Bardzo dobra gra aktorów, piękne dekoracje, nastrojowa muzyka sprawiły, że czas minął szybko. Widzom podobały się sceny pojedynków ułożone przez Litwina Linasa Zube.

Ale najbardziej zachwycił wszystkich Wojciech Rydzio w roli Merkucja. Młody aktor bawił, wzruszał i budził szczery podziw swoją grą.

To wszystko sprawia, że naprawdę warto wybrać się na „Romea i Julię” do  Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu.

Po przedstawieniu grupa uczniów realizujących projekt „Gimnazjum nowych horyzontów” zwiedzała teatr od kulis.

 

Karol Kowalczyk kl. Ia

Gimnazjum w Miłomłynie

GALERIA

 

WYCIECZKA EDUKACYJNA

W dniu 28.09.2013 r. odbyła się kolejna wycieczka edukacyjna z cyklu Nie od razu Polskę zbudowano.

Temat organizowanej w tym roku :O prawdziwą niepodległość – śladami żołnierzy V Wileńskiej Brygady AK.

Z historią  okolicy zapoznawali młodzież członkowie

OSK Sasina: W. Skrobot, R. Bogucki.

Trasa którą podążali uczestnicy zajęć obejmowała : Miłomłyn, Tardę, Słonecznik, Bramkę, Łuktę, Wynki, Dąg, Plichtę.

W tych miejscach uczestnicy zapoznawali się z działalnością brygady korzystając z zapisków z dziennika dowódcy 4 szwadronu H. Wieliczki ps. Lufa.

Wycieczka cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów gimnazjum. Wzięło w niej udział 28 osób z pierwszych, drugich i trzecich klas.

 

Małgorzata Kowalczyk

 

   

GALERIA

 

GÓRA GROSZA

Jak co roku w gimnazjum Samorząd Uczniowski włączył się w akcję Góra Grosza. Łącznie zebrano 403,29 zł. Najwięcej pieniędzy nazbierała klasa III „b” (132,40 zł). Drugie miejsce miała klasa II „b” (108,64zł). Trzecie miejsce zdobyła I „b” (47,91zł). Kolejne klasy to: III „a”(47,77 zł), II „b” (44,47 zł) i I „a” (22, 10 zł). Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone dla najbardziej potrzebujących Domów dla Dzieci, rodzinnych domów dziecka oraz zawodowych rodzin zastępczych. Dla klas III „b” i II „b” został zniesiony obowiązek noszenia mundurków szkolnych.

Samorząd Uczniowski

 

 

 

NAUCZYCIELE Z MIŁOMŁYNA WYRÓŻNIENI

Publiczne Gimnazjum im. Ziemi Mazurskiej w Miłomłynie aktywnie uczestniczy w projekcie Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej Akademia Uczniowska. Celem zajęć jest osiąganie lepszych wyników z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych poprzez nauczanie za pomocą eksperymentowania, doświadczeń i gier.

Zespół Akademii Uczniowskiej w tym roku szkolnym wybrał najlepsze scenariusze lekcji, które zostaną opublikowane na stronie Ośrodka Rozwoju Edukacji (http://zasobyip2.ore.edu.pl/), placówki doskonalenia nauczycieli o zasięgu ogólnokrajowym prowadzonym przez Ministra Edukacji Narodowej. Wśród wyróżnionych znalazły się cztery prace naszych nauczycieli. Akademia Uczniowska wybrała publikacje Małgorzaty Joniec pt. „Jaka odległość dzieli moje miasto Miłomłyn od wielkich miast Polski?” i „Kwadrat magiczny inaczej”, Krystyny Rosińskiej – „Ile waży 1cm3 dwukilogramowego kamienia” oraz Lucyny Burkiewicz „Jak można skutecznie usunąć plamę z ropy naftowej z powierzchni wody”.

Małgorzata Joniec

 

DYSKOTEKA Z OKAZJI DNIA CHŁOPAKA

26 września zorganizowano dyskotekę z okazji Dnia Chłopaka. Chcieliśmy, żeby nasi chłopcy w dniu swojego święta poczuli się wyjątkowo ważni. W zabawie uczestniczyło wielu uczniów, którzy byli bardzo zadowoleni, że poza tańcami zorganizowaliśmy dodatkowe atrakcje w formie zabaw i gier. Wszyscy dobrze się bawili i byli zadowoleni z zabawy.

Samorząd Uczniowski

 

   

GALERIA

 

SPRZĄTANIE ŚWIATA

Dnia 20.09.2013 jak co roku uczniowie gimnazjum w Miłomłynie uczestniczyli w akcji Sprzątania Świata.

Sponsorem worków i rękawic było jak zwykle Nadleśnictwo Miłomłyn. Sprzątaliśmy tereny starej szosy nr 7, okolice jeziora Ilińskiego i hotelu. Zebrano 27 worków.

Odpowiedzialna za akcję była p. E. Malinowska.

 

E. Malinowska

     

 

GALERIA

 

INTEGRACJA KLAS I

Odbyła się na terenie hotelu Miłomłyn-Zdrój 06.09.2013 r. pod opieką:

p. M. Bukowskiej, p. M. Kowalczyk, p. K. Biegańskiego. Uczniowie grali w piłkę, rozwiązywali zagadki z podziałem na dwie grupy; chłopcy – dziewczynki. Wyniki współzawodnictwa były wyrównane. Cała impreza zakończyła się ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.

 

Małgorzata Kowalczyk

 

 

GALERIA

 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Publiczne Gimnazjum im. Ziemi Mazurskiej w Miłomłynie
    ul. Pasłęcka 15
    14 - 140 Miłomłyn
  • 89 647 30 15
    fax: 89 647 30 15

Galeria zdjęć