Nawigacja

Z życia szkoły

2014/2015

 

ROK SZKOLNY 2014/2015

 

WE SERVE

W tym roku – po raz kolejny – biblioteka Publicznego Gimnazjum w Miłomłynie otrzymała finansowe wsparcie od Lions Club Elbląg. Lioni pomagają nam już od kilku lat. Dzięki nim nasz księgozbiór powiększył się o wiele ciekawych książek. W zeszłym roku współfinansowali zakup rzutnika. W tym roku dołożą się do zakupu komputerów, bo te biblioteczne mają już prawie 10 lat i właśnie odmówiły współpracy… Niestety, w budżecie szkoły nie ma pieniędzy na ich wymianę.
Warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat ludzi, którzy nam pomagają i których motto brzmi: WE SERVE (Służymy).
Lions Clubs International to filantropijna organizacja pozarządowa, skupiająca swych członków na zasadzie wolontariatu. Ponieważ gromadzi ponad 1,3 miliona ludzi i 45 tys. klubów w ok. 200 krajach na całym świecie, prawdopodobnie jest największą tego typu organizacją na świecie. Lioni niosą wsparcie najbardziej potrzebującym na wszystkich kontynentach. Wartość tego wsparcia przekracza 500.000.000 USD rocznie. Siedziba międzynarodowa mieści się w Oak Brook w Illinois. W Polsce organizacja liczy ok. 1200 członków działających w 55 Klubach w różnych rejonach kraju. Jednym z nich jest istniejący od 1993 Lions Club Elbląg. Elbląscy Lioni pomagają domom dziecka, ciężko chorym dzieciom, utalentowanym młodym ludziom, fundują stypendia, place zabaw …

Bardzo ciekawy jest kodeks LC, uchwalony na pierwszej konwencji Lions Clubs International w 1917 roku, wyznaczający sposób zachowania i postępowania Lionów. Przystępując do ruchu, każdy Lion zobowiązuje się przestrzegać tego Kodeksu. Niestosowanie się do jego zapisów może spowodować utratę członkostwa w ruchu.

  • Udowodnię swoim postępowaniem, że zasługuję na swój sukces.
  • Nie będę czerpać korzyści z niesprawiedliwie osiągniętej przewagi oraz wątpliwego moralnie zachowania.
  • Budując swoją pozycję, nie mogę szkodzić innym. Będę lojalny wobec siebie oraz tych, z którymi współpracuję i dla których pracuję.
  • Mając wątpliwości, co do uczciwości i słuszności mojego postępowania wobec innych, będę je rozstrzygać na swoją niekorzyść.
  • Przyjaźń będę uważać za wartość samą w sobie, kierując się zasadą, że prawdziwa przyjaźń nie żąda niczego w zamian.
  • Zawsze będę pamiętać o swoich obowiązkach wobec narodu, państwa i społeczności, wśród której żyję, poświęcając im lojalnie i dobrowolnie swój czas, pracę i środki.
  • Okażę pomoc i współczucie tym, którzy cierpią, wspierając moralnie i materialnie słabszych i potrzebujących.
  • Będę umiarkowany w krytyce, a hojny w pochwałach, tak by budować, a nie niszczyć.

Można sobie życzyć, by wszyscy, nie tylko członkowie Lions Club, postępowali zgodnie z tymi zasadami…

Dorota Wawrowska

 

WYCIECZKA KLAS I DO GDAŃSKA

Po wytężonej pracy w szkole, 18 czerwca 2015, 8 dni przed końcem roku szkolnego, pojechaliśmy całą klasą wraz równoległym oddziałem na wycieczkę do Gdańska.

O godzinie 7.50 wszyscy zebrani byli przed naszą szkołą – czyli Publicznym Gimnazjum im. Ziemi Mazurskiej w Miłomłynie. Ale byliśmy zaskoczeni i zniecierpliwieni, gdy czekaliśmy na autobus. Spóźnił się o około pół godziny. Jednak, gdy już wsiedliśmy, przejazd odbył się całkiem sprawnie.

Po wjeździe do Gdańska zatrzymaliśmy się nieopodal Starego Miasta i podążyliśmy ku rzece Motławie. Tam odbył się rejs statkiem „Czarną Perłą”, w którym wzięliśmy udział. Podczas płynięcia na pokładzie, zobaczyliśmy codzienne życie nabrzeża. Nieuniknione było ujrzenie bardzo ważnych miejsc dla historii Polski – m.in. Westerplatte, Stocznia Gdańska. Trasa przebiegała przez rzekę Motławę, Martwą Wisłę i zmieniła kurs o 180° przed otwartym Morzem Bałtyckim.

Wróciliśmy do pojazdu i pojechaliśmy do Brzeźna w Gdańsku. Dla niektórych kolejną atrakcją stał się park linowy. Ci, którzy mieli zgodę rodzica i wpłacili za wstęp, mogli, rzecz jasna z asekuracją, powspinać się na różne przeszkody na wysokości do 5m; wiązało się to z lękiem wysokości u niektórych; najgłośniej krzyczał Damian – nasz kolega.

Ci, którzy nie mogli doświadczyć tej atrakcji, poszli z drugim opiekunem na bulwar przy plaży w Gdańsku. Zaszli też na molo. Z inicjatywy młodych turystów poszli na spacer po brzegu morza – krótki, ale zawsze coś… Niektórzy nawet zdjęli buty i skarpety, po czym boso szli brzegiem po wodzie Bałtyku.

Następnym przystankiem na naszej wycieczce zostało Centrum Handlowe „Alfa” i tam mały „shopping”, a po tym seans w kinie Helios pt.: „Jurassic World” w technologii 3D - dostaliśmy na pamiątkę okulary. Nasze odczucia po filmie były różne.

Po całym dniu wysiłku uzupełniliśmy energię w restauracji McDonald’s. Zamówione zostały dla każdego podobne zestawy, a każdy, kto chciał, mógł dokupić sobie inne posiłki. Potem wyruszyliśmy do domu – do Miłomłyna.

Wycieczka bardzo mi się podobała. Chciałbym pojechać na wycieczkę jeszcze raz.

Jakub Krućko

   

galeria

 

WYCIECZKA KLAS II DO MALBORKA

Dnia 17.06.2015 r. klasy drugie udały się na wycieczkę do Malborka pod opieką wychowawców: p. Marioli Bukowskiej, p. Małgorzaty Kowalczyk.

Uczniowie mieli możliwość zwiedzenia średniowiecznej twierdzy zakonu krzyżackiego  i wzbogacenia swojej wiedzy.

Małgorzata Kowalczyk

   

galeria

 

INNA LEKCJA MATEMATYKI

17 czerwca 2015 roku na lekcji matematyki uczniowie klas II a i II b pod opieką pani Małgorzaty Joniec przeprowadzili ankiety wśród mieszkańców Miłomłyna. Podzieliliśmy się na trzy grupy, a potem poszliśmy w teren, by przepytywać ludzi. Pierwsza grupa postanowiła zapytać o to, czy według nich Miłomłyn jest miastem czy wsią. Wśród 60 badanych były 42 kobiety i tylko 18 mężczyzn. 35 osób stwierdziło, że Miłomłyn to miasto, a 25 - że jest to jednak wieś. Z kolei druga grupa była ciekawa, jak dużo ludzi czyta książki, więc o to właśnie pytali. Okazało się, że tylko 58% ankietowanych czyta książki, natomiast 42% nie czyta ich wcale. Trzecią grupę zastanawiało, jakie zdanie o młodzieży ma społeczność Miłomłyna i okolic, czy uważa, że jest agresywna, czy pali papierosy. Przepytali łącznie 95 osób, z czego większość (27 osób) była w przedziale wiekowym 51-70, 18 osób w przedziale 41-50, 19 było w wieku 31-40, a już 14 osób 14-30. Z odpowiedzi wywnioskowali, że ludzie częściej zapamiętują złe rzeczy, które wyrządzili młodzi ludzie, niż dobre.

Lekcja miała nas nauczyć zbierania, porządkowania i przedstawiania danych statystycznych. Dużo z niej zapamiętaliśmy, a przy okazji – świetnie się bawiliśmy. Czekamy na następne takie zajęcia.

Kacper Osmański

   

galeria

 

WYCIECZKA KLAS III KRAKÓW – OŚWIĘCIM

Dnia 10 czerwca o godzinie 6.30 grupa 26 uczniów klas III naszego gimnazjum wraz z dwiema opiekunkami – wychowawcami klas (Lucyną Burkiewicz i Krystyną Rosińską) wybrały się na czterodniową wycieczkę krajobrazowo – historyczną do Krakowa i okolic.

Program wycieczki był bardzo napięty. Pierwszego dnia, po przyjeździe zwiedzaliśmy kopalnię soli w Wieliczce, a później zakwaterowaliśmy się w schronisku młodzieżowym w Krakowie.

Drugi dzień był jeszcze bardziej pracowity. Po pobudce o 5.15 i śniadaniu pojechaliśmy do Zakopanego. Celem tej wycieczki była piesza wędrówka na Morskie Oko. Potem zwiedzaliśmy przepiękne uliczki Zakopanego.

Następny dzień, to wyjazd do Oświęcimia, który wywarł na naszych uczniach ogromne wrażenie. Młodzież zachowywała się w miejscu pamięci ofiar II wojny światowej bardzo poważnie.

W drodze powrotnej zajechaliśmy do Wadowic, miejsca urodzenia i dzieciństwa Karola Wojtyły – papieża Jna Pawła II.

Ostatni dzień, to powrót do domu, a w drodze powrotnej pobyt w Muzeum Techniki Leonarda Da Vinci w Chęcinach.

W domu byliśmy około godziny 20.00 w sobotę 13 czerwca.

Wycieczka była super! Szkoda, że taka krótka.

Krystyna Rosińska

   

galeria

 

PODSUMOWANIE PROJEKTU AKADEMII UCZNIOWSKIEJ

W dniach 8-9.06.2015r. w Warszawie Centrum Edukacji Obywatelskiej zorganizowało podsumowanie projektu Akademia uczniowska. Uczniowie i nauczyciele Gimnazjum w Miłomłynie w tym przedsięwzięciu brali udział przez pięć lat. Naszą reprezentantką w trakcie uroczystości w Warszawie była pani Małgorzata Joniec.

Pierwszy dzień rozpoczął się wykładem o realizacji projektu prowadzonym przez panią Barbarę Uniwersał, która była jednym z koordynatorów AU. Po przerwie nastąpił dwuczęściowy panel ewaluacyjny. Na koniec odbył się bardzo ciekawy pokaz naukowy prezentujący proste pomysły doświadczeń, eksperymentów dzięki którym można wprowadzić różne zagadnienia na lekcjach chemii i fizyki.

Drugiego dnia uczestnicy podziwiali projekty zrealizowane w ramach Akademii uczniowskiej oraz innych programów CEO. Stoiska, na których swoje prace prezentowali uczniowie, były niezwykle ciekawe i pomysłowe. Po obejrzeniu prezentacji uczniowskich nastąpiło uroczyste zakończenie projektu. Wręczono dyplomy dla szkół i zaświadczenia. Na koniec nastąpił cykl wykładów i paneli dyskusyjnych na temat oceniania kształtującego.

Małgorzata Joniec

   

galeria

 

WARMIŃSKIE PEJZAŻE

Jacek Sztorc urodził się w 1957 r. w Olsztynie, gdzie mieszka do dzisiaj. Pracuje zawodowo na Uniwersytecie Warmińsko- Mazurskim. Fotografia jest jego pasją. Robi zdjęcia od ponad trzydziestu lat. Pejzaż należy do głównego kręgu jego zainteresowań fotograficznych. Równie chętnie fotografuje ludzi. Interesują go też krajobrazy miejskie, tzn. architektura i detal architektoniczny. Uprawia również fotografię typowo komercyjną. Oprócz pejzażu, który utrwala najchętniej, zajmuje się fotografią do celów reklamowych, portretem oraz reportażem.

Fotografie Jacka Sztorca, nazywanego "cichym poetą warmińskiego krajobrazu", mogliśmy podziwiać w czerwcu w naszej małej galerii.

Dorota Wawrowska

   

galeria

 

WYCIECZKA ROWEROWA

Dnia 30.05.2015 uczniowie klasy IIa wspólnie z wychowawcą pojechali rowerami do Bagieńska. Byliśmy serdecznie przyjęci przez rodziców Janka Zawadzkiego. Po dotarciu na miejsce czekało na nas ognisko oraz pyszne ciasto.

Mariola Bukowska

   

 

NASZ PROJEKT ETWINNING – NAGRODA DLA GIMNAZJUM W MIŁOMŁYNIE

W ten weekend (29.05-30.05.2015) w Warszawie odbyła się uroczysta gala rozdania nagród w konkursie Nasz projekt eTwinning 2015. ETwinning to program Unii Europejskiej, który promuje wykorzystywanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w szkołach europejskich oraz współpracę szkół w Europie za pośrednictwem mediów elektronicznych. Uczniowie i nauczyciele wykorzystują Internet we współpracy ponad granicami. Współdziałają, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki. Uroczystość odbyła się w kinie Luna, a w niej, oprócz najlepszych eTwinnerów w Polsce, wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Spośród  nadesłanych zgłoszeń jury konkursu wyłoniło we wszystkich kategoriach projekty, które są wspaniałym przykładem współpracy partnerskiej i prezentują ponadprzeciętne osiągnięcia. Projekt z Miłomłyna pt. ,,Take a stand- Lend a hand!”, którego opiekunem był Michał Siwkowski, zajął II miejsce w kategorii: Świadomy użytkownik Internetu. Projekt ten skupiał się nad problemem bullingu w szkołach, ze szczególnym uwzględnieniem cyberbullingu. Projekt  miał pokazać uczniom i nauczycielom, że problem cyberprzemocy isnieje i należy z nim walczyć. Projekt eTwinning prowadzony był w ramach jednego z podzadań projektu edukacyjnego pt. Gimnazjum Nowych Horyzontów. W przedsięwzięciu wzięło udział 10 uczniów z gimnazjum w Miłomłynie, którzy w czasie roku szkolnego 2013/14 kontaktowali się z dwoma szkołami z Grecji, wykorzystując do tego celu  szereg programów i aplikacji. Za swoje zaangażowanie w realizację projektu uczniowie zostali nagrodzeni m.in. plecakami oraz pamiątkami eTwinnig, szkoła zaś otrzymała projektor multimedialny.

Michał Siwkowski

   

 

 

 

ŚWIĘTO SZKOŁY

MIŁOMŁYN DAWNIEJ I DZIŚ

            Burzliwe losy miasta Miłomłyna to historia, którą warto poznać. Z okazji 680 –lecia nadania praw miejskich uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Ziemi Mazurskiej w Miłomłynie podjęli działania mające na celu przybliżenie niełatwej historii ich małej ojczyzny.

Nie lada wyzwaniem było w atrakcyjny sposób zainteresować młodzież, rodziców i zaproszonych gości najważniejszymi wydarzeniami z historii Miłomłyna. Gimnazjalistom udało się ukazać przeszłość i teraźniejszość na scenie podczas Święta Szkoły dn. 29.05.2015r.

            Obecni na uroczystości mogli poznać  rozwój osady i przeżyć nadanie praw miejskich z 1335r. W dzieje Miłomłyna wpisuje się też obecność Krzyżaków, dlatego młodzież zaprezentowała przebywanie Wielkiego Mistrza Urlicha von Jungingena na zamku w Miłomłynie w 1408r. W inscenizacji nie mogło zabraknąć akcentów, które są chlubą miasta do dziś. Miłomłyn znany jest z atrakcyjnego szlaku kanałowego i unikatowej śluzie wybudowanej  przez inżyniera Georga Jakoba Steenke w 1860r. Uczniowie pamiętali również, że dzieje Miłomłyna wiążą się nierozerwalnie z wieloma klęskami żywiołowymi. Młodzi aktorzy pokazali pożar, który w 1945r. zniszczył miejscowość. Miasto przestało istnieć, zostało zaledwie 400 osób: starców, kobiet i dzieci. Miłomłyn stracił prawa miejskie. Musiało upłynąć 53 lata zanim prawa miejskie zostały odzyskane w 1998roku. Młodzież postanowiła ocalić od zapomnienia również wydarzenia, w które wpisują się tragiczne losy Siedzikówny- pseudonim Inka. Bohaterka krótko pracowała w Miłomłynie, życie i śmierć siedemnastolatki wciąż poruszają serca współczesnych mieszkańców Miłomłyna, mimo że od tamtych wydarzeń upłynęło ponad pół wieku. Przedstawienie zakończyła scena, w której ukazano Miłomłyn współczesny. Gimnazjaliści zwrócili uwagę m.in. na reprezentacyjny gmach w mieście - gotycki kościół zbudowany w czasach krzyżackich w 1431r. Nową atrakcją Miłomłyna jest wybudowana w 2014 r. wieża widokowa, z której można obserwować miasto i jego okolicę. Bogactwo środowiska naturalnego powoduje, że mamy tu czyste i zdrowe powietrze, toteż Miłomłyn zabiega o status miejscowości uzdrowiskowej. Młodzi aktorzy zakończyli swój występ piosenką o rodzinnym mieście, z którego są dumni i w nim chcieliby spełniać swoje marzenia.

            Spektakl spotkał się z uznaniem widzów, którzy gromkimi brawami nagrodzili wysiłek gimnazjalistów. Przedstawienie było możliwe dzięki pracy nauczycieli: Alina Król – scenariusz i reżyseria, Lucyna Burkiewicz – kostiumy, ks. Waldemar Prange – muzyka, Mariola Bukowska i Krystyna Rosińska – dekoracja sceny.

                                              Alina Król

   

galeria

 

 

FESTIWAL PIOSENKI NIEMIECKIEJ

Dnia 29.05.2015 w ostródzkim amfiteatrze odbył się IX KONKURS PIOSENKI NIEMIECKIEJ ”Wspólne śpiewanie łączy narody”. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy IIa Ewelina Ziółkowska, która zaśpiewała w duecie z naszą absolwentką Wiktorią Kurowską.   

                                                                           Mariola Bukowska

 

 

GIMNAZJALIŚCI W STUDIU MINIATUR FILMOWYCH W WARSZAWIE

Uczniowie uczęszczający na zajęcia informatyczne projektu „Gimnazjum nowych horyzontów” z gimnazjum w Miłomłynie  wraz  opiekunami Małgorzatą Joniec i Aleksandrą Fafińską pojechali 28 maja 2015r. na wycieczkę do Studia Miniatur Filmowych w Warszawie.

Gimnazjaliści wysłuchali bardzo ciekawego wykładu na temat powstawania i produkcji filmów animowanych. Mieli okazję przyjrzeć się, jak zwykłe obrazki zamieniają się w barwne bajkowe postacie i obejrzeć wszystkie pomieszczenia, w których powstają animowane produkcje. Naszym przewodnikiem i nauczycielem był pan Eugeniusz Gordziejuk – szef produkcji.

Był to kolejny wyjazd edukacyjny uczniów miłomłyńskiego gimnazjum zorganizowany w ramach współfinansowanego z funduszy europejskich projektu edukacyjnego. Dzieciaki były już w radiu, telewizji, Centrum Nauki Kopernik,  Eksperymencie, planetarium, fabryce Ikei,  Fromborku i Kadynach,  centrum grafiki komputerowej, oczyszczalni ścieków, muzeum przyrody. W Studiu Miniatur Filmowych najbardziej zafascynowało wszystkich tworzenie postaci animowanych w komputerze oraz technika montażu filmu. Kto wie, może któryś uczeń zostanie w przyszłości grafikiem komputerowym i tu właśnie będzie pracował…

Małgorzata Joniec

   

galeria

 

IZRAEL - WCZORAJ I DZIŚ

W Publicznego Gimnazjum im. Ziemi Mazurskiej w Miłomłynie zorganizowaliśmy wystawę „Izrael – wczoraj i dziś” do .

Stworzona w 2008 roku wystawa na 14 planszach pokazuje 60-letnią historię Państwa Izrael. Dzięki zastosowaniu techniki trójwymiarowej, możliwe było zestawienie na każdym obrazie dwóch rzeczywistości – początków żydowskiej państwowości na Bliskim Wschodzie oraz współczesnego Izraela w swym pełnym rozkwicie.

Jak piszą jej twórcy: To, co widzimy, patrząc na świat, zależy od punktu, w którym stoimy.Ta prawda odnosi się również do Izraela i właśnie dlatego użyliśmy techniki umożliwiającej tak ciekawą prezentację sześciu dekad istnienia państwa żydowskiego. Przechodząc przed obrazami, zauważą Państwo, jak przeszłość i teraźniejszość nakładają się na siebie….

Fotografie udostępniła ambasada Izraela w Polsce. Wystawę można było zwiedzać od 4 do 8 maja 2015 r. w godz. od 1500 do 1700.

Organizatorki: Dorota Wawrowska i Beata Klecha