Nawigacja

Z życia szkoły

2013/2014

ROK SZKOLNY 2013/2014

 

„KTO CZYTA, ŻYJE WIELOKROTNIE…”

Święta szkoły obchodzone corocznie od początku istnienia Publicznego Gimnazjum im. Ziemi Mazurskiej miały różnorodną tematykę. Najczęściej łączyła się ona z imieniem szkoły – Ziemią Mazurską. Hasło tegorocznego święta -  „Kto czyta, żyje wielokrotnie…” - nierozerwalnie związane jest z nauką i wykształceniem. 30 maja 2014 r. świętowaliśmy dzień książek, czytelników i czytania.

      650 lat temu - w dokumencie z 12 maja 1364 roku - król Kazimierz Wielki powołał do życia Akademię Krakowską i wymienił zawód stacjonariusza- osoby, która była odpowiedzialna za wytwarzanie ksiąg (czyli ręczne przepisywanie), ich sprzedaż oraz udostępnianie czytelnikom w bibliotece. Dzisiaj „wytwarzaniem” ksiąg zajmują się wydawcy i drukarze, sprzedażą księgarze, a wypożyczaniem bibliotekarze. I to właśnie organizacje zrzeszające bibliotekarzy, księgarzy, wydawców i drukarzy postanowiły, że rok 2014 będzie Rokiem Czytelnika.

Badania wykazują, że ponad 60% Polaków nie czyta książek. Statystyki te nie dotyczą jednak naszego gimnazjum. U nas książki są popularne. Wielu uczniów czyta bardzo dużo. Chcielibyśmy zachęcić wszystkich do czytania.

Gimnazjaliści zrobili to na swój sposób. Pod kierunkiem pani Beaty Klechy przygotowali ciekawe dekoracje. Na korytarzach, w klasach i w sali gimnastycznej oglądać można było wykonane przez nich okładki książek oraz ciekawe powiedzenia o książkach – wszystko w formacie XXL.

Zostały też zaprezentowane filmiki zachęcające w języku angielskim do czytania. Nagrali je nasi uczniowie oraz gimnazjaliści ze Sparty w Grecji. Obie szkoły współpracują ze sobą w ramach projektu e-Twining. Z naszej strony opiekunem uczniów jest pan Michał Siwkowski.

Ponieważ w tym roku obchodzimy 15-lecie istnienia gimnazjum, uczniowie z grupy informatycznej z projektu „Gimnazjum nowych horyzontów” pod opieką pani Małgorzaty Joniec przygotowali prezentację zdjęć opowiadających historię szkoły. Rodzice, goście, pracownicy i uczniowie oglądali ją z nutką nostalgii.

Grupa teatralna (również z „Gimnazjum nowych horyzontów”) z pod kierunkiem pani Małgorzaty Kowalczyk przygotowała przedstawienie „Królewna Śnieżka” ( królewna była piękna, królowa zawistna, wiedźma straszna, myśliwy przygnębiony, a krasnoludki szalone). Widzowie byli rozbawieni i wzruszeni. Przedstawienie podobało się tak bardzo, że zostaliśmy poproszeni o pokazanie go uczniom szkół podstawowych z terenu gminy Miłomłyn.

Jednak najwięcej entuzjazmu wzbudziły cosplaye (czyli przebieranie się za postaci z gier, filmów i książek). Gimnazjaliści postanowili w ten właśnie sposób zaprezentować najciekawsze książki. Z pomocą pani Doroty Wawrowskiej przygotowali kostiumy, muzykę oraz teksty i wcielili się w rolę swych ulubionych bohaterów. Reklamowali serię „Zwiadowcy” J. Flanagana” (kl. Ia), „Jak Wojtek został strażakiem” (Ia), „Assassin”s Cred” O. Bowdena (kl. II a i II b), „Igrzyska śmierci” S. Collins (III b) i „Hobbita” J. Tolkiena (III a). Wychodzącym na scenę uczniom towarzyszyły salwy śmiechu. Szczególnie rozbawiły publiczność brzuchate i kudłate krasnoludy z III a.

Działania, które podjęli uczniowie i nauczyciele naszego gimnazjum, pokazują, że czytanie książek jest zajęciem ciekawym i inspirującym. To nieprawda, że w dobie komputerów i telewizji jest czymś odchodzącym do lamusa. U nas książki są wciąż popularne.

Dorota Wawrowska

   

GALERIA

 

POMOC KOLEŻEŃSKA

Czerwiec to czas gorący dla większości uczniów. Młodzież stara się o uzyskanie jak najwyższych ocen z poszczególnych przedmiotów. Samorząd Uczniowski w Publicznym Gimnazjum im. Ziemi Mazurskiej w Miłomłynie podjął się wyzwania, jakie stanowi pomoc koleżeńska. Przez ostatnie dwa tygodnie najzdolniejsi uczniowie (Bednarska Marcelina, Lisowska Anna, Olkowski Paweł, Trojakowska Wiktoria, Załęska Joanna - uczniowie klas trzecich) byli gotowi do udzielania pomocy w nauce swoim młodszym kolegom i koleżankom. Zainteresowaniem cieszyła się pomoc udzielana głównie z matematyki, chemii, fizyki, j. angielskiego i języka polskiego. Luźna atmosfera zachowana w relacjach koleżeńskich pozwoliła na swobodne przyswojenie wiedzy z różnych przedmiotów. Warto zauważyć, że takie zajęcia przynoszą korzyści zarówno, korzystającym z nauki, jak i uczniom udzielającym pomocy koleżeńskiej. Merytorycznego i organizacyjnego wsparcia udzielała mgr Alina Król - nauczyciel języka polskiego i opiekun Samorządu Uczniowskiego.

 

Alina Król

   

 

 

BIEGI ULICZNE IM. KS. KOWALEWSKIEGO

Po raz kolejny 26 maja 2014r. w Miłomłynie odbyły się biegi uliczne im. ks. Kowalewskiego. Uczniowie naszego gimnazjum biegli na dystansie ok. 4 km. Start odbył się na rynku i był wspólny dla dziewcząt i chłopców. Klasyfikacja  była prowadzona oddzielnie dla poszczególnych klas gimnazjum. Każda pierwsza trójka otrzymała medale i talony na zakupy w sklepie sportowym. Miejsca od 4-6 otrzymała pamiątkowe dyplomy. Klasyfikacja medalowa:

DZIECZĘTA

KLASA I

1m- Daria Łukasik

2m- Patrycja Legęza

3m- Weronika Sawka

 

KLASA II

1m- Karolina Szawrczak

2m- Agata Kapczyńska

3m- Julita Kłodnicka

 

KLASA III

1m- Klaudia Bark

2m- Natalia kowalczyk

3m- Wiktoria Trojakowska

 

CHŁOPCY

KLASA I

1m-Marcin Kuberski

2m- Mateusz Kurowski

3m- Damian Homenda

 

KLASA II

1m- Kamil Czajkowski

2m- Michał Zwaliński

3m- Patryk Lis

 

KLASA III

1m- Dominik Szostek

2m- Maciej Szajdek

3m- Jakub Roman

  

Wszystkim uczestnikom miłomłyńskich biegów ulicznych życzymy dalszych sukcesów.

Michał Paczkowski

 

GALERIA

 

SAMORZĄD UCZNIOWSKI GIMNAZJUM W MIŁOMŁYNIE
PRZEPROWADZIŁ AKCJĘ CHARYTATYWNĄ

Samorząd Uczniowski Publicznym Gimnazjum im. Ziemi Mazurskiej w Miłomłynie zorganizował akcję charytatywną na rzecz osób korzystających z pomocy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Miłomłynie. W dniach od 6 do 9 maja zbierane były zabawki oraz odzież, które 9 maja zostały przekazane kierownikowi Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Miłomłynie. Przewodnicząca SU - Wiktoria Trojakowska razem z Oliwią Brudzińską - zastępcą przewodniczącego, Agatą Kapczyńską - skarbnikiem, Aleksandrą Kucińską - sekretarzem odebrała od kierownika podziękowania za inicjatywę, wkład i zaangażowanie w zbiórkę dla całej społeczności uczniowskiej. Zebrane rzeczy za pośrednictwem pracowników GOPS-u przekazane zostały najbardziej potrzebującym rodzinom z terenu gminy Miłomłyn. Nad prawidłowością przebiegu akcji charytatywnej czuwała opiekunka Samorządu Uczniowskiego - mgr Alina Król.

Wiktoria Trojakowska

   

 

 

KONKURS RECYTATORSKI

Uczennica kl. II b Kamila Załęska zajęła I miejsce w Gminnym Konkursie Recytatorskim i  reprezentowała naszą szkołę w Konkursie Poezji Dziecięcej w Ostródzie dn. 07.05.2014.

Uczennicę do konkursu przygotowała mgr Alina Król - nauczyciel języka polskiego.

Alina Król

 

 

 

 

PROGRAM PROFILAKTYCZNY „TRZYMAJ FORMĘ”

W Publicznym Gimnazjum im. Ziemi Mazurskiej w Miłomłynie podsumowano program profilaktyczny „Trzymaj formę”.

Dnia 15.04.2014r. młodzież i nauczyciele spotkali się w sali gimnastycznej szkoły, aby podsumować coroczny program profilaktyczny „Trzymaj formę”. Projekt składał się z dwóch etapów i podzielony był na trzy bloki tematyczne:

1.Zdrowy styl życia

2.Życie bez nałogów

3.Ruch w życiu człowieka.

W pierwszym etapie uczniowie – przedstawiciele poszczególnych klas – wybrali  sobie blok tematyczny, wymyślili hasło i wykonali plakat. Wszystkie prace wyeksponowane zostały na korytarzu szkoły, aby promować zdrowy styl życia i przestrzegać przed zagrożeniami.

W drugim etapie odbył się konkurs sprawdzający wiedzę. Uczniowie wykazali się dużą znajomością zagadnień związanych ze zdrowym stylem życia, zagrożeniami, z jakimi spotykają się młodzi ludzie, ekologią oraz wiedzą z udzielania pierwszej pomocy. Najlepszym okazał się Michał Dąbrowski z klasy IIA, drugie miejsce zajęła Zofia Wójcik z klasy IA a trzecie - Emilia Kopijewska z klasy IB.

Projekt „Trzymaj formę” rozwijał kreatywność uczniów – musieli oni samodzielnie zaprojektować plakaty, których tematyka zawierała treści z wcześniej podanych bloków tematycznych. Młodzież miała okazję wykazać się swoimi pomysłami, umiejętnościami i talentem. W czasie apelu każdy przedstawiciel klasy podzielił się swoją wiedzą z resztą młodzieży, przedstawiając najważniejsze wiadomości z zakresu zdrowego stylu życia, życia bez nałogów oraz roli ruchu w życiu człowieka.

W czasie realizacji programu nawiązaliśmy współpracę z Gminną Komisją ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Miłomłynie, która była fundatorem nagród.

 

                                                                                  Koordynator projektu

                                                                                  Jadwiga Rutkowska

 

                                                                                  Nauczyciel wspomagający

                                                                                  Elżbieta Malinowska

        

   

 

 

RYSUNKI OLI IWIN

W kwietniu w Publicznym Gimnazjum im. Ziemi Mazurskiej w Miłomłyniemożna było oglądać rysunki Aleksandry Iwin, uczennicy klasy III b. Ola jest osobą pogodną i miłą. Lubi czytać książki, szczególnie literaturę fantasy. Fascynują ją kraje azjatyckie - i ich kultura i sztuka. Stąd wziął się pseudonim, którym podpisuje swoje prace - Yumiko (japońskie imię oznaczające owoc, dziecko). Jak sama mówi, rysuje od zawsze, ale tak intensywniej od dwu lat. "Zaczęłam rysować tak dla siebie, żeby zapełnić wolny czas i nie siedzieć bezmyślnie przed telewizorem". Zachęca ją do tego wujek, który jest jubilerem. Zapytana o to, czy wiąże swoją przyszłość z rysunkiem, odpowiada: "Nie wiem, jak będę rysowała, na razie to jest bardziej moje hobby, a jeśli na prawdę uda mi się dostać na ASP, to będzie naprawdę wielki sukces". Wszyscy życzymy Oli realizacji planów i zachęcamy do oglądania jej prac.

Ewelina Ziółkowska

   

 

 

„W PEWNEJ NORZE ZIEMNEJ MIESZKAŁ SOBIE PEWIEN HOBBIT…”

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ CZYTANIA TOLKIENA

Dzień Czytania Tolkiena został zorganizowany przez Międzynarodowe Towarzystwo Tolkienowskie, aby popularyzować dzieła Tolkiena. Jego najsłynniejsze to „Hobbit, czyli tam i z powrotem” oraz trylogia „Władca pierścieni”. Z tej okazji jest organizowanych wiele imprez. Zaliczają się do nich publiczne odczyty fragmentów książek pisarza, spotkania fanów jego twórczości, festiwale i maratony filmowe. Sama data nie była od początku pewna. Możliwy był 3 stycznia (dzień urodzin Tolkiena), 22 września (dzień urodzin Bilba i Froda). Jednak ostateczna decyzja padła na 25 marca. To właśnie tego dnia Sauron został pokonany, a jedyny pierścień zniszczono. Twórczość tolkiena jest ostatni bardzo popularna dzięki ekranizacji „Władcy pierścieni” i „Hobbita” w reżyserii Petera Jacksona.

W tym roku w naszej szkole uczciliśmy ten dzień biorąc udział w różnych konkursach związanych z tematyką „Hobbita”. Uczniowie mogli sprawdzić swoją znajomość treści, narysować ilustrację lub przebrać się za jednego z bohaterów. W klasach pierwszych najlepszym znawcą książki okazał się Mieszko Leśniak, w drugich - Agata Kapczyńska, a w trzecich - Paweł Olkowski. Najciekawsze ilustracje narysowały: Ola Iwin, Ania Lisowska, Natalia Kowalczyk, Wiktoria Adamczyk i Marcelina Bednarska.

W bibliotece można było posłuchać fragmentów książki czytanych przez uczniów uczestniczących w projekcie „Gimnazjum nowych horyzontów”. Wybraliśmy tę książkę, ponieważ w tym roku obchodzimy 77 rocznicę jej pierwszej publikacji. I to od niej wszystko się zaczęło…

 

Karol Kowalczyk